Roko istorija: V dalis

Jei neklystu, 70 – tuosius pavadinau spalvingiausiu dešimtmečiu roko istorijoje? Na taip, muzikine prasme tada tikrai buvo daugiausia spalvų, tačiau tiesiogine prasme spalvingiausias dešimtmetis be konkurencijos buvo 80 – tieji….

Šukuosenos, skudurėliai ir komercija

Kaip jau minėjau, 70 – tųjų pabaigoje muzikinė erdvė buvo pripildyta pačių įvairiausių įdomių roko stilių. Sunku trumpai paaiškint kas trenkė roko muzikantams ir jų gerbėjams į galvą 80 – tųjų pradžioje, bet apibendrinus galima būtų sakyti taip: trenkė pinigai ir šlovė 🙂 Atsiradus MTV (1981 m.), roko muzikai jau nebereikėjo sudėtingų ir įdomių melodijų, gilių ir prasmingų tekstų bei įmantrių aranžuočių. Kad roką rodytų per žydruosius ekranus jis turėjo pasikeist ir įgyt MTV formatui būdingų bruožų: 

 • lengvai įsimenamos, kabinančios melodijos,
 • visiems suprantami, aktualūs ir paprasti tekstai (apie laiminga arba nelabai meilę bei kitas paauglių problemas),
 • trumpos, aiškios muzikinės struktūros dainos (tema, priedainis, tema, priedainis, solo, priedainis. Bėje tuo metu “išrastas“ ir Power baladės “formatas“ – galingai skambant, bet saldi ir už širdies griebianti roko baladė.)
 • ryški, šokiruojanti išvaizda (paaugliams to reikia ir jie tai gavo).

Žinoma rokas nevirto lengvučiu, sintezatoriniu popsiuku – liko ir kieti rifai, ir sudėtingi soliakai ir trankus ritmas. Tiesiog visa tai, buvo “pritemta“ iki plačiosioms masėms priimtino, komerciškai sėkmingo skambesio, kuris kartu su spalvinga to meto rokerių išvaizdą padarė Hair metal’ą (toks tiksliausias šio stiliaus pavadinimas, nors dažniausiai mūsuose jis vadinamas glamu) nesvietiškai populiariu.
Na užteks postringaut imam ir pažiūrim.

Nuo komentarų apie šukuosenas ir apranga susilaikau 🙂 Ale Jūsų komantarai viada laukiami.
Pasakysiu trumpai – nesmerkiu ir neniekinu hair metal’o. Tiesiog rokas tapo daugiau paauglių muzika, daugiau orientuota į plačiąsias mases. Ko gero tai natūralus evoliucijos procesas.
Jei manote kitaip – būtų labai smagu paskaityt Jūsų nuomones komentaruose.
O man belieka pavardint kelias garsiausias Hair metal grupes

Guns n Roses

Mötley Crüe

 

W.A.S.P.

Dokken

Europe

Ratt

Ir dar daug, daug kitų.

Atsvara skudurams – “plieninis“ metalas.

Na ir kaip visada susiduriame su balanso reiškiniu 🙂 Jei rokas pasidarė komerciškas ir saldus, kažkokia jėga turėjo tai atsvert ir ta jėga tapo…… metalas. Tikrasis metalas :)}
Savaime aišku, kad pasaulyje radosi tiek roko muzikantų, tiek jų gerbėjų, kuriem tokia roko revoliucija buvo visai ne prie širdies. To pasekoje radosi keletas sunkiojo metalo žanrų, kurių negalima nepaminėt, kalbant apie 80 tųjų roko muziką.

Thrash’as
80 tųjų pradžioje, JAV vakaruose gimęs greitas, trankus, ir agresyvus metalo žanras. Jei to meto rokeriai dainavo lengvas daineles apie meilę, mokyklos nelankymą ir alaus gėrimą už kokio nors kampo, tai thrasho muzikoje apskritai sunkiai pavyktų atrast aiškią melodiją, o tekstai gerokai agresyvesni ir apnuoginatys gerokai rimtesnes ir gilesnias visuomenės bėdas.

Pagrindinės Thrasho grupės buvo Metallica (apie kurią reikėtų atskiro straipsnio), Slayer, Megadeth, Anthrax ir keletas kitų.

NWOBHM

New Wave Of British Heavy Metal nors ir užgimęs 70 tųjų pabaigoje, didžiausią pagreitį įgavo būtent devintajame dešimtmetyje. Jei senųjų Heavy metal grupių (Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath ir t.t.) skambesys buvo labiau bliuzinis, tai NWOBHM grupės grojo gerokai greitesnį, kietesnį ir agresyvesnį metalą.

 

Iron Maiden, Motorhead, Saxon, Diamond Head buvo populiariausios NWOBHM grupės.
Kaip bebūtų nei thrashas, nei NWOBHM populiarumu nenurungė hair metalo. Labiau “mainstreem’inis“ šukuosenų ir skudurėlių rokas buvo pelningesnis ir lengviau parduodamas tiek TV žiūrovams, tiek ir plokštelių pirkėjams (bėje 80 tieji taip pat yra CD įrašų eros pradžia).

Dire Straits
Iš ties nežinau ar ši grupė objektyviai verta atskiros skilties 80 tųjų roko istorjoje, bet nieks ir nesakė, kad rašau objektyvią istoriją 🙂 Man Dire Straits yra be jokių klausimų geriausią to laikmečio roko grupė. Kodėl? Na visų pirma todėl, kad jie buvo visiškai kitokie – be blizgučių, be pudelio šukuosenų, nedarė scenoj cirko ir grojo ramų, tylų, bet ne saldų roką. Kartais netgi ne visai roką.

Dire Straits buvo nelyg koks aukso grynuolis, plastmasinių 80 tųjų roko blizgučių jūroje. Na bet tai mano nuomonė, kurios niekam neperšu. Tačiau savotiškai keista, kad grodami tokią nestandartinę tam laikmečiui muziką, jie buvo žiauriai populiarūs ir komerciškai sekmingi.

Tai tiek šiam kartui roko istorijos. Laukiu Jūsų minčių ir pamąstymų, beigi pradedu deliot sakinius straipsneliui apie 90 tuosius.

14 responses to this post.

 1. Seniai lauktas įrašas 🙂

  Atsakyti

 2. Šalia išvardintų hard’n’heavy, gal būt, reikėtų paminėti pankuojančius new romantics: Soft Cell, Spandow Ballet, ABC, Tears For Fears, The Clash, Stray Cats, Frankie Goes To Hollywood.

  Atsakyti

 3. Posted by ciobiskis on 8 rugsėjo, 2008 at 10:16 am

  Thrashas atsirado daugiau mažiau 1982 metų pradžioje, kai Kalifornijos paauglys Larsas Ulrichas grįžo iš Anglijos su NWOBHM plokštelėmis ir įkūrė Metallica. Joks hair metalas tuo metu nedominavo, jei neskaityt kokių Twisted Sister, na gal Dokken. Bon Jovi hair metal supergrupė, kurie kažkodėl čia nepaminėti, susikūrė tik 1983 metais…taip kad biški supainiota chronologija ir kas iš ko kilo…

  Mano nuomone, Dire Straits irgi yra greičiau 70-ųjų pabaigos (vistiek geriausias albumas “Dire Straits“), o Guns’n Roses – 90-ųjų pradžios grupė…

  O ABC ir The Clash minėti viename sakinyje – nuodėmė 🙂

  Atsakyti

 4. Na dėl chronologijos tikslumo arbe ne ginčytis neverta (nors tokie Motley Crue susikurė tais pačiais 81). Svarbu esmė, kad thrashas egzistavo ir išpopuliarėjo dėka ir hair metal’o: “true“ rokeriai/metalistai negalėjo pakęst skudurinio roko ir turėjo jam alternatyvą – thrasha ir NWOBHM. Tokia buvo mano mintis – kas dėl ko ir paskui ką išsivystė, per daug sudėtinga tema trumpam, apžvalginiam straipsneliui 🙂
  O dėl Dire straits visiškai nesutinku – populiariausias (ir IMO geriausias) jų albumas yra Brothers in Arms (1985 m.) ir apskritai populiaruma jie įgavo būtent 9 dešimtmetyje. Pirmieji du (70 tųjų pabaigos) albumai iš ties geri, tačiau dar neatskleidžiantys viso grupės potencialo.

  O kad nepaminėjau Bon Jovi – shame on me 🙂

  Atsakyti

 5. Posted by Indrė on 8 rugsėjo, 2008 at 7:38 pm

  Geras straipsnis, man patiko. Pilnai sutinku dėl Dire Straits 🙂

  Atsakyti

 6. Posted by kobe8 on 8 rugsėjo, 2008 at 8:46 pm

  Na malonu ir vėl paskaityti 🙂

  Tikekimes pas Zibaila roko istorija ties 90 nesibaigia ir sulauksim dar kokiu 2ju roko istorijos daliu 😉

  Atsakyti

 7. Tai kad 2000 tieji dar nesibaigė – kažkaip nekorektiška būtų apibendrint dešimtmeti, kuris dar nepasibaigė 🙂

  Atsakyti

 8. Posted by kobe8 on 10 rugsėjo, 2008 at 9:24 pm

  Na neversk laukti du metus 😉

  Atsakyti

 9. Posted by Origamihirn on 19 spalio, 2008 at 9:41 pm

  siaip new wave’as viena stambiausiu roko krypciu, o net neuzsiminei apie ji.. cia buvo grazioji 80s roko puse, tiek visa ko pilna su savo dar mazesnem potemem ir t.t. nu bet ka dabar, sakiau ir sakysiu, lietuvoj nera imantresniosios roko puses tradicijos ir ka tu cia bepadarysi

  Atsakyti

 10. Posted by metallem on 10 gegužės, 2009 at 10:37 pm

  Tai gal bus atskiras straipsnis apie Metallica?

  Atsakyti

 11. A mažai internete straipsnių apie Metallica? Man atrodo an tiek nemažai, kad ką nors naujo parašyt jau yra neįmanoma 🙂

  Atsakyti

 12. Posted by Ms.Hairmetal on 1 liepos, 2010 at 10:21 pm

  Galetu gryst 80tieji…mada,muzika…viskas joje labai faina,o ne taip kaip dabar visokios vistos papus atkisusios gagos staipos..Nu zodziu susinervinau;DD

  Atsakyti

 13. Posted by RockTillYouDrop on 16 spalio, 2010 at 6:18 pm

  Ms.Hairmetal: o tada manai papu atkistu nebuvo? 😀 atsirado mtv, atsirado ir vulgarumas (girls, girls, girls, anybody?). 80-ieji buvo pasileides desimtmetis, tuo mums jis ir patinka 😀 80s ftw!
  na ir siaip del chronologiskumo, tai kaip ir viskas daugmaz normaliai. bet glamas, kaip zinia, buvo paplites jau 70-uosiuose (glam rock grupes, taip pat atkreipkime demesi i hanoi rocks ar new york dolls ivaizdi), tik 80-uosiuose jis buvo sustiprejes. na pvz 70-aisiais (veliau ir 80-aisiais) buvo tokia grupe kaip london, kuriai priklause kai kurie cinderella, guns n roses busimi nariai, taip pat nikki sixx (motley crue), blackie lawless (w.a.s.p.), taip pat tada susikure tie patys dokken ar ratt.
  taigi pacioj pradzioj stilius skambejo svieziai/tvirtai ir nebuvo paremtas komerciskumu ar dar kazkuom. atsirado kelios grupes (paimkime kad ir motley crue, twisted sister ar w.a.s.p..), jos buvo tikros savo kuriama muzika ir ideja, joms pasiseke, o po kurio laiko atsirado bandanciu jas kopijuoti. taigi antroje sio desimtmecio puseje atlikejai jau supanasejo ir eme kartoti ta pacia sekmes formule: 1as singlas: rock anthem, 2as singlas: ballad. ir tuo mazdaug ir pasibaigdavo viskas, o grupes kaldavo pinigus ir juos “pra’party’ndavo“. nemazai savo muzika labai uzsaldindavo ir su tuo transvestitiniu ivaizdziu perdedavo (taip, turiu omeny poison. nekenciu sios grupes :D), bet taip pat kuresi ir “tikresnes“ grupes kaip gnr, faster pussycat, skid row ir pns
  nwobhm atsirado 70-uju pabaigoje, o siai bangai kartu priklause def leppard – grupe, kuri turejo nemazai itakos ateinantiems muzikantams. taip pat phil lewis (la guns) buvo nwobhm grupeje girl. viskas yra graziai susije, ir glamas roko/metalo istorija sauniai papildo. bet sis stilius dali pagarbos praranda vien del nenuosirdziu irasu kompaniju valdomu grupiu, kuriu prispito vien del to, kad publikai si muzika pritiko.
  vis del to, pripazinkime: juk geriau gyventi beveik uz kiekvieno kampo girdint isimenancius gitaros rifus, nei susintetinta hiphop-pop muzika ir kai “party like a rockstar“ yra tiesa atitinkantis teiginys.

  Atsakyti

 14. Puikus komentaras, RockTillYouDrop. Ačiū už straipsniuko papildymą. 🙂

  Atsakyti

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: